Poznań ekopracownia

przez | 7 czerwca, 2023

Aż 60 wielkopolskich szkół wzbogaci się o pracownie szkolne, w których uczniowie będą mogli rozwijać swoją wiedzę przyrodniczą oraz tę dotyczącą odnawialnych źródeł energii, dzięki dofinansowaniu z programu realizowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.

W Światowym Dniu Ochrony Środowiska w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu odbyła się uroczystość wręczenia dyplomów dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych z terenu województwa wielkopolskiego, które otrzymały dofinansowanie na utworzenie i/lub doposażenie ekopracowni w ramach „Regionalnego Programu Wsparcia Edukacji Ekologicznej”. W uroczystości udział wzięli: prezes
Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu Jolanta Ratajczak, wojewoda wielkopolski Michał Zieliński, I wicewojewoda wielkopolski Aneta Niestrawska oraz reprezentująca Kuratorium Oświaty w Poznaniu wicekurator Aleksandra Kuź. Obecni byli także przedstawiciele szkół, które otrzymały dofinansowanie.

– Jestem przekonany, że dla wielu uczniów zajęcia w ekopracowniach mogą okazać się startem do przyszłej kariery w zawodach związanych z naukami przyrodniczymi czy ochroną środowiska. To bardzo ważne, by młodzi ludzie mieli świadomość współodpowiedzialności za środowisko i w mądry sposób korzystali z jego zasobów – mówił wojewoda Michał Zieliński.

Uroczystość stanowiła podsumowanie naboru wniosków o dofinansowanie przedsięwzięć polegających na utworzeniu i/lub wyposażeniu pracowni szkolnej przyrodniczej albo dotyczącej odnawialnych źródeł energii w szkołach podstawowych lub ponadpodstawowych z terenu województwa wielkopolskiego. W tegorocznym naborze wniosków, łącznie 60 wielkopolskich szkół podstawowych i ponadpodstawowych uzyskało dofinansowanie, w tym 35 szkół w naborze wniosków o dofinansowanie utworzenia/wyposażenia pracowni szkolnej przyrodniczej oraz 25 szkół w naborze wniosków o dofinansowanie utworzenia/wyposażenia pracowni szkolnej dotyczącej odnawialnych źródeł energii.

– Wiedza to klucz do zmiany. Im lepiej młodzi ludzie zrozumieją zagadnienia powiązań środowiskowych, znaczenie odnawialnych źródeł energii i wpływ, jaki mają na środowisko, niskoemisyjnego transportu oraz gospodarki wodnej, tym lepiej będą przygotowani do podejmowania odpowiednich decyzji w przyszłości. Mogą również być liderami, edukować rodziny, przyjaciół i społeczność, aby razem dążyć do zrównoważonej przyszłości – podkreślał wojewoda.

Beneficjenci programu mogą liczyć na dofinansowanie w formie dotacji – refundacji poniesionych kosztów, w maksymalnej wysokości do 50 tys. zł z przeznaczeniem na utworzenie i wyposażenie ekopracowni/sali edukacyjnej przyrodniczej wraz ze zrealizowaniem programu edukacyjnego oraz do 75 tys. zł z przeznaczeniem na utworzenie/wyposażenie ekopracowni/sali edukacyjnej dotyczącej odnawialnych źródeł energii, wraz ze zrealizowaniem programu edukacyjnego.

źródło: https://www.poznan.uw.gov.pl/wydarzenia-biezace/ekopracownia-zielone-serce-szkoly