Poznań profilaktyka raka prostaty

przez | 9 listopada, 2024

Listopad to miesiąc świadomości męskiego zdrowia. Rak jąder oraz rak prostaty to najczęstsze nowotwory, które dotykają mężczyzn, dlatego Wielkopolski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia wspólnie z Wielkopolskim Urzędem Wojewódzkim w Poznaniu zorganizował wydarzenie „Movember – profilaktyka raka prostaty”.

Według danych z Krajowego Rejestru Nowotworów w 2022 roku w województwie wielkopolskim odnotowano 1 938 przypadków raka prostaty, najczęściej u mężczyzn powyżej 60. roku życia. W przypadku raka jądra zanotowano 155 przypadków, głównie w grupie wiekowej 20-39 lat. Jedynie 1/3 mężczyzn w wieku powyżej 35 lat była kiedykolwiek u urologa. Po 55 roku życia ten odsetek rośnie, ale nadal 61% panów deklaruje, że nigdy nie było u urologa. Te statystyki podkreślają potrzebę monitorowania zdrowia mężczyzn w różnych grupach wiekowych.

W środę 6 listopada w holu głównym Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu miało miejsce wydarzenie profilaktyczne „Movember – profilaktyka raka prostaty” organizowane przez Wielkopolski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia oraz Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu. W ramach wydarzenia można było skorzystać z bezpłatnej konsultacji z urologiem. W godzinach od 9:00 do 14:00 uczestnicy mieli także możliwość rozmowy z ekspertami i zapoznania się z programami profilaktyki – raka piersi, raka szyjki macicy, raka jelita grubego, chorób układu krążenia, chorób odtytoniowych, gruźlicy, a także z programem badań prenatalnych. Dodatkowo chętni mogli wykonać analizę składu ciała.

Podczas wydarzenia uczestnicy mogli także dowiedzieć się więcej o portalach NFZ (Diety NFZ, Akademia NFZ oraz Moje Fizjo Plus), a także wyrobić Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) i uzyskać informacje na temat leczenia za granicą finansowanego przez NFZ.

Profilaktyczni konsultanci zachęcali również do skorzystania z programu Profilaktyka 40 Plus. W pakiecie badań przeznaczonych dla mężczyzn sprawdzany jest poziom antygenu PSA, który może wskazywać na ryzyko wystąpienia raka prostaty. Program Profilaktyka 40 PLUS funkcjonować będzie tylko do 31 grudnia 2024 roku.

Wydarzenie, choć wydawałoby się typowo męskie, było skierowane do każdego, także do kobiet czy dzieci. W imprezie uczestniczyli dietetycy z Katedry Technologii Gastronomicznej i Żywności Funkcjonalnej Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, fizjoterapeuci z Krajowej Izby Fizjoterapeutów, farmaceuci z Wielkopolskiej Okręgowej Izby Aptekarskiej, eksperci z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej oraz psychologowie z Fundacji Ty i Ja. Dostępna była także wiedza praktyczna – przedstawiciele Polskiego Czerwonego Krzyża poprowadzili pokazy udzielania pierwszej pomocy, z kolei poznańskie Amazonki pokazały na fantomach, jak prawidłowo samemu badać piersi oraz jądra.

Przypominamy, że akcja Movember trwa przez cały listopad i zachęcamy każdego, by regularnie się badał, a w ramach wątpliwości konsultował spostrzeżenia ze specjalistami.

źródło: https://www.poznan.uw.gov.pl/wydarzenia-biezace/profilaktyka-raka-prostaty-w-wielkopolskim-urzedzie-wojewodzkim-w-poznaniu