„3maj się i bądź bezpieczny” to już trzecia odsłona wspólnej kampanii MPK Poznań oraz Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu. W trakcie podróży autobusami i tramwajami przestrzeganie zasady trzymania się uchwytów lub poręczy jest niezwykle istotne: zwiększa bezpieczeństwo pasażerów w sytuacji gdy konieczne staje się gwałtowne hamowanie.
W 2021 roku rozpoczęliśmy kampanię przypominającą, że pieszy wchodzący na przejście nie ma pierwszeństwa przed tramwajem, a rok później skupiliśmy się na drodze hamowania tramwaju i skutkach zderzeń tramwajów i samochodów. W tegorocznym wydaniu akcji zachęcamy pasażerów do przestrzegania podstawowych zasad bezpieczeństwa podczas korzystania z usług komunikacji miejskiej.
Co roku dochodzi do wielu przypadków przewrócenia się pasażerów w pojazdach komunikacji miejskiej, co najczęściej związane jest z koniecznością wdrożenia przez prowadzącego pojazd nagłego hamowania. W tramwajach i autobusach MPK Poznań odnotowano w ubiegłym roku ponad 160 tego typu zdarzeń. Zwykle takie sytuacje kończą się jedynie siniakiem, niestety, zdarza się również, że prowadzą do poważnych obrażeń.
– Dlatego trzymanie się uchwytów i poręczy jest kluczowe dla bezpieczeństwa podróżnych. Może uchronić przed poważnymi urazami w sytuacji gdy prowadzący pojazd jest zmuszony do gwałtownego hamowania, które może być spowodowane wtargnięciem przed pojazd pieszego, czy wjazdem rowerzysty lub kierowcy – mówi Krzysztof Dostatni, prezes Zarządu MPK Poznań. – Pamiętajmy, że nagłe hamowanie zdarza się… nagle. Nie może go przewidzieć motorniczy, kierowca, ani sam pasażer.
Zgodnie z przepisami porządkowymi Zarządu Transportu Miejskiego w Poznaniu, podczas jazdy tramwajami i autobusami należy trzymać się poręczy lub uchwytów. Przypominają o tym piktogramy umieszczone we wszystkich pojazdach. Kampania „3maj się i bądź bezpieczny” ma wzmocnić ten przekaz.
– Nie warto ryzykować jazdy bez trzymanki. Dla własnego bezpieczeństwa oraz bezpieczeństwa współpasażerów zawsze należy trzymać się poręczy lub uchwytów. Pojazd może nagle ruszyć lub zahamować. W takiej sytuacji, wystarczy niewielkie szarpnięcie, aby wpaść na współpasażera. To najlepsza z możliwych opcji, która kończy się po prostu przeprosinami. Czasami jednak gwałtowne hamowanie może dla pasażera skończyć się bolesnym upadkiem i urazem głowy, złamaniem lub innymi poważnymi obrażeniami – mówi asp. Anna Bręk, zastępca naczelnika Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu.
Jeszcze dziś na torowiska Poznania wyjeżdża specjalnie oklejony tramwaj z hasłem tegorocznej kampanii: „3maj się i bądź bezpieczny”. Wewnątrz pojazdu umieszczone zostały specjalne piktogramy podłogowe, które mają przyciągnąć uwagę pasażerów. Podobnie jak w poprzednich latach, przygotowaliśmy również specjalny spot, który będzie można zobaczyć w mediach społecznościowych oraz na ekranach LCD w pojazdach.
– To przypomnienie, że w wyniku nieuwagi lub nieostrożności, mogą ucierpieć nie tylko trzymane w rękach urządzenia, jak smartfon, ale przede wszystkim nasze zdrowie – mówi Krzysztof Dostatni
Tramwaj promujący kampanię „3maj się i bądź bezpieczny” będzie można spotkać od dzisiejszego popołudnia, kiedy wyjedzie na trasę linii 5. W pozostałe dni, zachęcamy do śledzenia go w aplikacjach, wpisując numer boczny 450.
– Bardzo nas cieszy inicjatywa MPK Poznań i możliwość dalszej udanej współpracy w zakresie bezpieczeństwa podczas podróży tramwajami czy autobusami – mówi Anna Bręk. – Na co dzień bierzemy udział w działaniach profilaktycznych, ale też wyjaśniamy przebieg i okoliczności niektórych zdarzeń. Wiemy, że wielu z nich można byłoby uniknąć, gdyby nie brak uwagi, nieostrożność, pośpiech. Wierzę, że nasza kampania przyczyni się do podniesienia świadomości w tym zakresie.
źródło: https://www.mpk.poznan.pl/3maj-sie-i-badz-bezpieczny-bezpieczenstwo-w-komunikacji-publicznej/