74 prace uczniów, chcących podkreślić znaczenie powstania wielkopolskiego, wpłynęły do komisji konkursu „Moje powstańcze korzenie. Powstanie Wielkopolskie we wspomnieniach rodzinnych”. Dziś wojewoda wielkopolski Michał Zieliński wręczył laureatom nagrody podczas uroczystej gali finałowej w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu.
Od wielu lat wspólnym staraniem wielu środowisk, Wielkopolanie budują w społeczeństwie świadomość znaczenia zwycięskiego powstania wielkopolskiego. Jego sukces miał kluczowe znaczenie tak dla niepodległości Polski, jak i dla historii walki narodowej w Europie Środkowej. Bohaterstwo powstańców to do dziś symbol niezłomnego ducha walki i jeden z filarów tożsamości narodowej Wielkopolan i Polaków. By zachęcić młodych ludzi do zapoznania się z historią powstania, wojewoda wielkopolski Michał Zieliński ogłosił po raz drugi konkurs „Moje powstańcze korzenie. Powstanie Wielkopolskie we wspomnieniach rodzinnych”. Wydarzenie współorganizowane jest przez Telewizję Polską Oddział w Poznaniu, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu oraz Kuratorium Oświaty w Poznaniu. Zostało także objęte patronatem honorowym Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej dr Karola Nawrockiego oraz patronatem medialnym Radia Poznań oraz Głosu Wielkopolskiego.
W ramach tegorocznej edycji wpłynęły 74 prace. Ich tematem było ukazanie powstania z perspektywy rodzinnej bądź regionalnej – przedstawienie drogi odzyskania niepodległości przez Polskę z punktu widzenia własnej rodziny, członków lub świadków wystąpienia zbrojnego. W uroczystości udział wzięli również dyrektor Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu Rafał Reczek, wielkopolski wicekurator oświaty Zbigniew Talaga oraz reprezentujący dyrektor poznańskiego oddziału Telewizji Polskiej SA Agatę Ławniczak, kierownik Działu Reklamy i Marketingu TVP Poznań Jarosław Kędzierski.
– Jestem przekonany, że jednym z najlepszych sposobów na poznanie, docenienie i popularyzowanie historii jest odnajdywanie w niej tego, co bliskie sercu, choć odległe czasowo. Taki był też cel tego konkursu – podkreślał wojewoda Michał Zieliński. – Cieszę się, że dla tylu uczniów był on okazją do prześledzenia rodzinnych losów, motywacji przodków, odkurzenia rodzinnych archiwów i odnalezienie w nich bohaterów z krwi i kości – dodał.
Konkurs skierowano do uczniów szkół podstawowych klas 4 – 8 oraz szkół ponadpodstawowych. Jego celem było pobudzenie zainteresowanie wśród młodych ludzi historią najnowszą Polski, przybliżenie jej drogi do niepodległości, zwrócenie uwagę na znaczenie powstania wielkopolskiego w losach naszego kraju, a także kształtowanie takich wartości jak wolność, patriotyzm i poczucie przynależności.
– Wasze zaangażowanie w konkurs jest dowodem na to, że jesteście gotowi do głębszego zrozumienia historii naszego regionu i swoich bliskich. Że jesteście wybitnymi archiwistami rodzinnych losów. Wierzę, że czas poświęcony na zgłoszenie się do konkursu, zmienił Waszą perspektywę postrzegania przeszłości i uwypuklił, jak ważne mogą być osobiste decyzje dla losów całego kraju – mówił wojewoda podczas uroczystości kierując swoje słowa do laureatów konkursu.
Laureatami zostali:
w kategorii szkoły podstawowe:
I miejsce – Nina Szacht ze Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Ryczywole,
II miejsce – Antoni Fleśman ze Szkoły Podstawowej w Śnieciskach,
III miejsce – Oskar Muchowski, Benjamin Muchowski ze Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Granowie,
w kategorii szkoły ponadpodstawowe:
I miejsce – Stanisław Kozłowski z Liceum Ogólnokształcącego Sióstr Urszulanek SJK w Pniewach,
II miejsce – Dominika Krzymińska, Oliwia Górecka, Wojciech Szymoniak z Liceum Ogólnokształcącego nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Jarocinie,
III miejsce – Bartosz Osmałek z II Liceum Ogólnokształcącego im K.K. Baczyńskiego w Koninie.
Ponadto komisja postanowiła przyznać dwa wyróżnienia:
Antoni Bartkowiak, Carlos Boned Zys, Jan Boned Zys ze Szkoły Podstawowej nr 1 – Akademickiej w Środzie Wielkopolskiej oraz Szkoły Polskiej przy Ambasadzie RP w Madrycie,
Krzysztof Borowiak z Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego w Grodzisku Wielkopolskim.
źródło: https://www.poznan.uw.gov.pl/wydarzenia-biezace/gala-finalowa-konkursu-moje-powstancze-korzenie-powstanie-wielkopolskie-we