Poznań masówka ćwiczenia służb ratunkowych

przez | 17 czerwca, 2023

Wypadek masowy, w którym zginęły trzy osoby, a około 21 osób zostało rannych, to scenariusz ćwiczeń taktyczno-bojowych służb ratowniczych z powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego. Głównym celem ćwiczeń było sprawdzenie umiejętności z zakresu działań ratowniczych podczas zdarzeń drogowych z dużą ilością poszkodowanych. Była to również okazja do doskonalenia zasad współpracy ze wszystkimi służbami ratowniczymi, a także z grupą specjalistyczną ratownictwa technicznego. Umiejętności ratowników oraz doświadczenie są niezwykle istotne, aby sprawniej nieść pomoc osobom poszkodowanym.

Ćwiczenia symulowały wypadek drogowy, w którym autobus przewożący dzieci do szkoły zderzył się z trzema samochodami osobowymi. Całość zdarzenia symulowana była na terenie drogi gminnej na trasie Gębice-Gębiczyn, natomiast pozorantami byli uczniowie ze Szkoły Edukacja Lubasz i członkowie Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej w Trzciance. Każdy z poszkodowanych był ucharakteryzowany w stopniu odpowiadającym odniesionym obrażeniom. Ćwiczenia obywały się przy współudziale Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Czarnkowie, JRG w Trzciance, JRG w Czarnkowie, JRG 7 w Poznaniu, Komendy Powiatowej Policji w Czarnkowie, Akademii Nauk Stosowanych w Poznaniu oraz Ochotniczych Straży Pożarnych z powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego. Dobra współpraca służb wpływa na sprawność przeprowadzonych działań ratowniczych. Podczas tego przedsięwzięcia każda ze służb mogła zweryfikować swoje procedury na wypadek zaistnienia takiego zdarzenia. Strażacy mogli doskonalić taktykę działań ratowniczych poprzez techniki dojścia do poszkodowanych przy użyciu narzędzi hydraulicznych, zabezpieczeniu miejsca zdarzenia czy ewakuowaniu poszkodowanych w miejsce bezpieczne. Policjanci w pierwszej fazie udzielając pomocy poszkodowanym weryfikowali swoją wiedzę z zakresu pierwszej pomocy, a następnie z zabezpieczania miejsca zdarzenia, zabezpieczania dowodów i przeprowadzania czynności procesowych w celu ustalenia przyczyn i okoliczności wypadku. Natomiast ratownicy medyczni z KP PSP Czarnków przećwiczyli przeprowadzanie segregacji poszkodowanych „Triage”. Następnie studenci Akademii Nauk Stosowanych w Poznaniu mogli kształcić swoje umiejętności w zakresie medycyny ratunkowej. Jej celem jest udzielenie pomocy największej liczbie poszkodowanych w wypadku, w jak najszybszym czasie. Ratownicy na samym początku musieli przeprowadzić wstępną segregację na miejscu zdarzenia. Oznaczając poszkodowanych kodem barwnym. Nadawane kolory oznaczały kolejno:

Czerwony – pomoc priorytetowa; ewakuacja, pomoc medyczna i transport w pierwszej kolejności.

Żółty – pomoc pilna; pacjenci którzy odnieśli obrażenia i wymagają pomocy medycznej, jednak opóźnienie w jej wdrożeniu nie zagraża ich życiu.

Zielony – pomoc odroczona; są to pacjenci, którzy przeżyją, niezależnie od rodzaju udzielonej pomocy.

Czarny – najniższy priorytet; pacjenci bez funkcji życiowych.

Podczas takich akcji ratunkowych segregacja poszkodowanych to proces dynamiczny, trwający do zakończenia działań ratowniczych.

Po zakończonych ćwiczeniach przeprowadzono omówienie wykonanych założeń oraz przedstawiono wstępne wnioski rozjemców. Była to również doskonała okazja do złożenia podziękowań dla osób oraz instytucji, bez których tak rozległe ćwiczenia nie byłyby możliwe do zrealizowania. Szczególne podziękowania zostały skierowane do:

– Wójta Gminy Czarnków,

– Wójta Gminy Połajewo,

– Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu,

– Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Technicznego z JRG 7 Poznań,

– Szkoły Edukacji Lubasz,

– Akademii Nauk Stosowanych w Poznaniu,

– Autokasacji Przybychowo Pana Michała Sawickiego,

– Piekarni „Rogalik” P. Wiesławy i Janusza Dudek

– druhów z jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego.

Opracował: st. str. Joanna Kowalczyk.

źródło: https://www.gov.pl/web/kppsp-czarnkow/masowka-2023–cwiczenia-taktyczno-bojowe