Poznań pamięć o Wypędzonych Wielkopolanach w czasie II wojny światowej

przez | 5 listopada, 2024
Poznań

Informacje Poznań

Poznań pamięć o Wypędzonych Wielkopolanach w czasie II wojny światowej

Wojewoda Wielkopolska Agata Sobczyk uczestniczyła w odsłonięciu Pomnika Wypędzonych Wielkopolan w czasie II wojny światowej. Pamięć o ofiarach masowych akcji wysiedleńczych jest niezwykle ważna i warta przypominania.

Na zaproszenie Prezydenta Miasta Poznania Jacka Jaśkowiaka, Dyrektora Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu Rafała Reczka oraz Komitetu Organizacyjnego Budowy Pomnika Wypędzonych Wielkopolan w czasie II wojny światowej Wojewoda Wielkopolska włączyła się w pielęgnowanie historii ponad 280 tys. Wielkopolanek i Wielkopolan. Wrogie wojska, po zlikwidowaniu województwa poznańskiego, wyrzuciły Polaków z ich domów i wysiedlało poza tereny wcielone do III Rzeszy.

W ramach uświetnienia odsłonięcia pomnika organizatorzy przygotowali także m.in. dwudniową konferencję naukową pt. „Eksterminacja obywateli polskich na terenie Wartheland 1939-1945” oraz Forum Pamięci Narodowej „Wielkopolanie Wypędzeni”. Podczas oficjalnego odsłonięcia nie zabrakło ważnych gości, którzy byli bezpośrednimi świadkami wypędzania, a także tych, którzy podtrzymują pamięć o swoich najbliższych.

Pomnik autorstwa Karola Badyny, przedstawiający sylwetki ludzi w różnym wieku, stanął na terenie Poznania, u zbiegu ulic Powstańców Wielkopolskich i Towarowej. Data jego odsłonięcia jest nieprzypadkowa, ponieważ 5 listopada 1939 r. wyrzucono pierwszych poznaniaków z ich domów, by następnie osadzić ich w obozie przejściowym Lager Glowna.

Uroczystość zorganizowali Miasto Poznań oraz Instytut Pamięci Narodowej w Poznaniu. Partnerem wydarzenia był Komitet Organizacyjny Budowy Pomnika Wypędzonych Wielkopolan w czasie II wojny światowej.

źródło: https://www.poznan.uw.gov.pl/wydarzenia-biezace/pamiec-o-wypedzonych-wielkopolanach-w-czasie-ii-wojny-swiatowej-wciaz-zywa