Poznań policja otrzyma nowoczesne drony
Najnowocześniejsze drony z zaawansowanymi czujnikami, detektorami i optyką trafią w ręce wielkopolskich policjantów. Rektor Politechniki Poznańskiej prof. dr hab. inż. Teofil Jesionowski i Komendant Wojewódzki Policji w Poznaniu nadinsp. Tomasz Olczyk podpisali specjalne porozumienie o współpracy. Wspólny projekt wykorzystania dronów ze specjalistycznym oprzyrządowaniem pozwoli sprawdzić w praktyce nowatorskie rozwiązania opracowane przez naukowców i studentów Politechniki Poznańskiej.
Na lotnisku w Kąkolewie, na terenie Kampusu Politechniki Poznańskiej zostało podpisane wyjątkowe porozumienie. Dokument podpisał prof. dr hab. inż. Teofil Jesionowski Rektor Politechniki Poznańskiej i nadinsp. Tomasz Olczyk Komendant Wojewódzki Policji w Poznaniu. Uruchomiony projekt dronowy pozwoli policjantom w praktyce sprawdzić działanie dronów ze specjalistycznym oprzyrządowaniem podczas wymagających akcji. Pracownikom politechniki da możliwość zebrania danych i informacji od praktyków. Ten wspólny projekt umożliwi dalszy rozwój wykorzystywania bezzałogowych statków powietrznych przez policję. Zawarte porozumienie jest wyjątkowe w skali całego kraju.
Wielkopolska policja dotychczas wykorzystywała drony do różnych działań. Były to głównie operacje obserwacyjne z wykorzystaniem kamer optycznych. Dostęp do najnowocześniejszych dronów i nowatorskiego oprzyrządowania przenosi możliwości Policji na wyższy, do tej pory nieosiągalny poziom. Wysokiej klasy drony będą wykorzystywane między innymi do poszukiwań osób zaginionych w trudnym terenie. Będą wykorzystywane w działaniach podczas klęsk żywiołowych, katastrof, duzych pożarów, czy też wybuchów. Są one także idealne do działań obserwacyjnych i zabezpieczających podczas dużych imprez masowych.
Udostępnione przez Politechnikę Poznańska drony to urządzenia wysokiej klasy. W porównaniu do innych aktualnie wykorzystywanych przez policję mają większy zasięg, duży udźwig i zwiększony czas przebywania w powietrzu. Drony te mają różnego rodzaju specjalistyczne oprzyrządowanie takie, jak georadar, sonar czy też Lidar. Latające urządzenia saą swoistymi platformami do przenoszenia specyficznego oprzyrządowania. Drony także różnią się budową, a przez to sposobem startu i specyfiką lotu. Dron z normalnym układem skrzydeł ma zasięg nawet do 180 km.
Podczas spotkania w hangarze Politechniki Poznańskiej na Kampusie Kąkolewo obecni byli zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu mł. insp. Adam Jurek, mł. insp. Violetta Mójta, przedstawiciele Komendanta Głównego Policji, Dyrektor Biura Sztab Policji insp. Adam Kachel, Z-ca Dyrektora Biura Kryminalnego insp. Konrad Krakowiak, naczelnicy wydziałów KWP w Poznaniu. Aeroklub Poznański – gospodarza lotniska reprezentował dyrektor Piotr Heberland. Również poznańską uczelnię techniczna reprezentowali liczni goście. Wśród nich był min, prof. dr hab. inż. Wojciech Sumelka Prorektor ds. Nauki, dr hab. Arkadiusz Ptak Prorektor ds rozwoju i współpracy z Gospodarką, dr Łukasz Kalupa kanclerz PP, dr inż. Julia Gościańska-Łowińska Dyrektor Kampusu Kąkolewo, nadinsp. w st. spocz. mgr, inż. Piotr Mąka Pełnomocnik Rektora ds. badań i rozwoju w zakresie obronności oraz wielu innych gości współpracujących na co dzień z Policja oraz Politechniką Poznańską.
źródło: https://wielkopolska.policja.gov.pl/wlk/aktualnosci/259890,KWP-Podpisanie-porozumienia-z-Politechnika-Poznanska.html