Poznań więcej pieniędzy na służbę zdrowia

przez | 22 maja, 2021
Poznań wiadomości

Poznań wiadomości

Poznań więcej pieniędzy na służbę zdrowia

Premier Mateusz Morawiecki: Głównym filarem Polskiego Ładu jest służba zdrowia, wiadomości Poznań

21.05.2021

Od 1 lipca rząd uruchomi program „Profilaktyka 40+”, który zagwarantuje każdemu Polakowi powyżej 40. roku życia możliwość wykonania badań diagnostycznych. Realizacja badań będzie możliwa w dowolnej placówce medycznej i bez skierowania od lekarza. W ramach Polskiego Ładu zniesione zostaną także limity finansowania wizyt w poradniach specjalistycznych oraz uruchomiony zostanie program nadzoru pracy szpitali w całej Polsce. Nowe rozwiązania pozwolą zwiększyć liczbę przyjmowanych pacjentów oraz skrócą czas oczekiwania na wizytę. wiadomości Poznań
Premier stoi i rozmawia z lekarzami.

W ramach Polskiego Ładu kładziemy ogromny nacisk na służbę zdrowia – na podniesienie jej na wyższy poziom. Zobowiązaliśmy się, aby wydatki na tę dziedzinę wyniosły min. 6% PKB w ciągu 2 lat i 7% za 6 lat

– powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas wizyty w Zespole Opieki Zdrowotnej w Nidzicy.

Prezes Rady Ministrów wyraził nadzieję, że wiarygodność dotychczasowych osiągnięć rządu przekona Polaków, że warto inwestować w służbę zdrowia.

W ramach Polskiego Ładu będziemy także robić wszystko, żeby wynagrodzenia lekarzy, pielęgniarek, salowych, pracowników ratownictwa medycznego czy laborantów były podnoszone

– zaznaczył premier Mateusz Morawiecki.

Program badań profilaktycznych dla każdego Polaka powyżej 40. roku życia

Pakiet badań diagnostycznych „Profilaktyka 40+” będzie zawierał pomiar ciśnienia tętniczego, pomiar masy ciała, wzrostu oraz obwodu w pasie, obliczenie wskaźnika masy ciała (BMI), ocenę miarowości rytmu serca, a także badanie biochemiczne, w tym:

badanie morfologii krwi obwodowej z wzorem odsetkowym i płytkami krwi, wiadomości Poznań
stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolnego profilu lipidowego,
określenie poziomu glukozy i kreatyniny,
badanie ogólne moczu oraz kwasu moczowego,
oznaczenie hemoglobiny glikowanej HbA1c,
badanie w kierunku obecności krwi utajonej w kale (w przypadku występowania czynników ryzyka zachorowania na choroby metaboliczne i nowotworowe),
dla mężczyzn dodatkowo badanie w kierunku raka prostaty (PSA).

Program będzie realizowany od 1 lipca do 31 grudnia 2021 r.
Jak skorzystać z programu „Profilaktyka 40+”?

Pacjent będzie musiał wypełnić ankietę, która pozwoli na ocenę czynników ryzyka, umieszczoną w Internetowym Koncie Pacjenta.
Wypełnienie ankiety będzie powodować wygenerowanie zlecenia pakietu badań odpowiedniego dla płci oraz czynników ryzyka zidentyfikowanych u danej osoby.
Przewiduje się również możliwość wsparcia przez konsultanta w ramach infolinii Domowej Opieki Medycznej. Takie rozwiązanie byłoby przeznaczone dla osób, które nie skorzystają z formularza umieszczonego w IKP.
Informacja o tym, że dla danego uczestnika programu wystawione zostało e-skierowanie na badania, nie wymaga wydrukowania ani pobrania go z Internetowego Konta Pacjenta. Placówka medyczna, do której zgłosi się pacjent w celu wykonania badań, pobierze tę informację z systemu informatycznego – wystarczy zgłosić się do niej z dowodem osobistym.

Krótszy czas oczekiwania na wizytę do lekarza specjalisty

Od 1 lipca 2021 r. do końca bieżącego roku, uwolnione zostaną limity finansowania wizyt w poradniach specjalistycznych. Rozwiązanie to pozwoli zwiększyć liczbę przyjmowanych pacjentów oraz skróci czas oczekiwania na wizytę. wiadomości Poznań
Zespół Opieki Zdrowotnej w Nidzicy

Ośrodek powstał 28 października 2020 r., a od 15 grudnia 2020 r. funkcjonuje jako Szpital Tymczasowy. Posiada 90 łóżek covidowych oraz 10 respiratorów. Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych wyposażyła szpital w wysokiej jakości sprzęt. Dzięki temu placówka posiada bardzo dobre warunki do pracy i przyciąga młody, wykształcony personel. Od stycznia 2021 r. jednostka szczepi przeciw COVID-19.
Polski Ład także m.in. dla rolników – 34 mld euro na inwestycje

Rodzinne gospodarstwa rolne to nasze oczko w głowie. Nie chcemy, żeby Polska pustoszała. Będziemy wspierać rodzinne gospodarstwa rolne przez przyjazne regulacje

– zapowiedział premier Mateusz Morawiecki podczas wizyty w firmie Greengrow. wiadomości Poznań

Szef rządu dziękował rolnikom za ich codzienny trud. Zapowiedział także prace nad utworzeniem kodeksu rolnego oraz zastrzyk finansowy dla polskiej wsi, który zapisano w Polskim Ładzie. Będzie to kwota ok. 34 mld euro, która zostanie przeznaczona na prorozwojowe inwestycje na obszarach wiejskich.

Firma Greengrow to rodzinne, nowoczesne przedsiębiorstwo, które na przestrzeni lat stało się jednym z lokalnych liderów w produkcji warzyw.

źródło: https://www.gov.pl/web/premier/premier-mateusz-morawiecki-glownym-filarem-polskiego-ladu-jest-sluzba-zdrowia