Poznań wizyta ambasadora Szwajcarii w Poznaniu
Wojewoda wielkopolski Michał Zieliński gościł dziś ambasadora Szwajcarii JE Fabrica Fillieza. W spotkaniu wzięła udział również I wicewojewoda wielkopolski Aneta Niestrawska. To pierwsza wizyta tego dyplomaty w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu, który swoją funkcję pełni od września 2022 roku. Podczas spotkania rozmawiano o współpracy polsko-szwajcarskiej i dalszych możliwościach rozwoju obu państw.
Fabrice Filliez jest zawodowym dyplomatą. Przed powołaniem w Polsce pełnił funkcję Ambasadora w Republice Singapuru, Sułtanacie Brunei, Wielkiej Brytanii i Egipcie. Ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie Genewskim oraz uzyskał tytuł magistra prawa europejskiego na Uniwersytecie Brukselskim w Belgii.
Stosunki dyplomatyczne między Polską a Szwajcarią zostały nawiązane w 1919 r. W okresie wojennym, jak i po zakończeniu II wojny światowej, wielu Polaków przebywało na uchodźstwie w Szwajcarii m.in. Tadeusz Kościuszko, Ignacy Jan Paderewski, Gabriel Narutowicz oraz Ignacy Mościcki. Najstarszą polską instytucją działającą na terenie Szwajcarii jest Muzeum Polskie w Rapperswilu, które przedstawia wielowiekową historię relacji polsko-szwajcarskiej, działalność Szwajcarów w Polsce i Polaków w Szwajcarii. Pokazuje polską kulturę i historię, tradycje walk o niepodległość i wiarę, historię ruchu Solidarności i odzyskanie wolności w 1989 r.
Szwajcaria jest państwem federacyjnym. Do ONZ przystąpiła 10 września 2002. Nie należy do Unii Europejskiej, ale w ramach specjalnych umów i relacji uczestniczy w wybranych inicjatywach jak np. Układ z Schengen oraz dopłaca do budżetu unijnego.
Wojewoda wielkopolski Michał Zieliński opowiedział też o Wielkopolsce, podkreślił walory i znaczenie regionu. Wizyta miała charakter kurtuazyjny.
źródło: https://www.poznan.uw.gov.pl/wydarzenia-biezace/wizyta-ambasadora-szwajcarii-w-poznaniu